Bonding. Korekta estetyczna

Bonding to korekta estetyczna zalecana tym Pacjentom, którzy chcą poprawić wygląd swojego uśmiechu, mając zdrowe zęby i doskonałą dyscyplinę w codziennej higienie jamy ustnej. Warto to podkreślić na początku, bo wiele mitów narosło ostatnio wokół tego rozwiązania.

Czym jest bonding?

Czym jest bonding?

Bonding to nic innego jak pokrywanie powierzchni zębów kompozytem, który niweluje drobne niedoskonałości estetyczne, takie jak plamki, przebarwienia związane z kondycją szkliwa, a także ukruszenia czy pęknięcia spowodowane m.in. ścieraniem zębów. To rozwiązanie najczęściej stosuje się przy zębach przednich i, jeszcze raz podkreślam, dotyczy kosmetycznej poprawy uśmiechu. Bondingiem możemy również pokryć diastemę (przerwę między górnymi jedynkami), a także estetycznie poprawić wygląd zębów po leczeniu ortodontycznym.

Jako że jakość dzisiejszych kompozytów jest bardzo dobra, to i efekty są bardzo ładne. Zęby są równe, jednolite w kolorze, błyszczące, wyraźnie odświeżone. To, co wpływa na efekt końcowy, to po pierwsze, wysoka polerowalność dzisiejszych kompozytów, dzięki którym ząb uzyskuje naturalny wygląd, a po drugie - co ma znaczenie zasadnicze - zdolności manualne i zmysł estetyczny lekarza stomatologa, który wykonuje bonding.

Zalety bondingu

Ważne jest również, że ta metoda jest zupełnie odwracalna i nie wymaga szlifowania/preparacji zębów, jak w przypadku koron czy licówek. Lekarz przygotowuje powierzchnię zęba poprzez piaskowanie (dzięki temu uzyskuje zwiększoną retencję żywic do zębów i również wypełnień),  a następnie nakłada kompozyt, niwelując jego niedoskonałości: starcia, ukruszenia czy przebarwienia szkliwa. Odwracalność bondingu ma duże znaczenie w przypadku podejmowania decyzji np. dotyczących pokrywania diastemy. Jeśli Pacjent chce pozbyć się przerwy między jedynkami, a koszt licówek z różnych powodów jest aktualnie dla niego zbyt duży – bonding będzie optymalnym rozwiązaniem.

Niewątpliwą zaletą bondingu jest natychmiastowa poprawa wyglądu zębów, bo zabieg wykonujemy w trakcie jednej wizyty. Dla wielu Pacjentów ogromne znaczenie ma również fakt, że ta metoda jest bezbolesna, nie wymaga znieczulenia miejscowego, co obok estetyki zwiększa komfort zabiegu.

Rozwiązanie nie dla każdego

Trzeba wiedzieć, że bonding nie jest rozwiązaniem dla każdego, nie jest też rozwiązaniem ostatecznym. Po pierwsze, żywice kompozytowe nie są tak trwałe jak korony porcelanowe czy licówki. Ścieralność kompozytu jest porównywalna do naturalnych zębów, dlatego zabieg trzeba powtarzać. Efekt zależy też w dużej mierze od higieny jamy ustnej Pacjenta. Bonding wymaga zdyscyplinowanego podejścia, poprawnego szczotkowania i nitkowania zębów oraz systematycznych wizyt kontrolnych u dentysty.

Trzeba tez koniecznie zaznaczyć – w przypadku gdy Pacjent ma problemy ze ścieraniem zębów bocznych (wynikający z zaciskania zębów czy bruksizmu, a czasem zwyczajnie w wyniku upływu czasu) oraz obniżeniem ich wysokości, pierwszym krokiem powinna być rekonstrukcja zgryzu, podniesienie zwarcia, a dopiero w kolejnym kroku estetyczna korekta zębów przednich.

Fota

Kiedy możemy wykorzystać tę metodę?

  •  poprawa estetyki uśmiechu: koloru i kształtu zębów,
  • zniwelowanie nieestetycznych plamek i przebarwień,
  • w przypadku starcia zębów (zarówno górnych jak i dolnych),
  • przy starych, nieestetycznych wypełnieniach,
  • przy uszczerbieniach/ ukruszeniach brzegów siecznych zębów,
  • przy tzw. diastemie (przerwa między górnymi jedynkami),
  • po leczeniu ortodontycznym, gdy wskazana jest korekta estetyczna.
Wróć
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu