Braki zębowe. Leczenie implantologiczne

Aby wszczepić implant, konieczna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej, która zapewni jego dobrą stabilizację. Kości musi być odpowiednio dużo wokół implantu dla zapewnienia wystarczającego jej ukrwienia. To warunek bezpiecznej i udanej implantacji. 

Co to jest implant zębowy?

Co to jest implant zębowy?

Implant, mówiąc najprościej, jest to śrubka wprowadzona do kości lub na powierzchnię kości w celu zapewnienia podparcia uzupełnienia protetycznego. Zastępuje on korzeń zęba. Implant najczęściej wykonany jest z tytanu, metalu, który jest biozgodny, to znaczy przyjazny dla naszego organizmu. Ta biokompatybilność sprawia, ze nasz organizm traktuje tytanowy implant jak coś własnego i pozwala mu zrosnąć się z kością. 

Zabieg wszczepienia implantu wykonuje się na jednej wizycie. Po zabiegu musimy jednak zaczekać aż nastąpi zrośniecie się implantu z kością (tzw. osteointegracja). Ten proces trwa zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. Po tym okresie, gdy wszystko przebiega prawidłowo, na implancie mocuje się łącznik i później uzupełnienie protetyczne - najczęściej koronę, która zastępuje nam brakujący ząb.

Pacjenci z grupy ryzyka

Leczenie implantologiczne wymaga kompleksowej diagnozy stanu zdrowia Pacjenta. Konieczna jest nie tylko dokładna ocena warunków zaistniałych w jamie ustnej, ale również wywiad w kierunku chorób ogolnoustrojowych lub używek, które mogą utrudnić przeprowadzenie tego konkretnego leczenia.

Trzeba pamiętać, że w grupie ryzyka są palacze oraz osoby z licznymi schorzeniami ogólnymi. Jesli Pacjent jest pod opieką jakiegoś specjalisty np. kardiologa, choruje na cukrzyce czy nadciśnienie wymaga to konsultacji oraz przygotowania, np. zmiany w przyjmowanych lekach na czas implantacji.

Odpowiednia ilość kości

Wyzwanie dla zabiegów implantologicznych stanowią pionowe ubytki tkanek (tkanki kostnej i tkanek miękkich). Dlatego przy tego typu leczeniu bardzo często wymagane jest zastosowania dodatkowych zabiegów chirurgicznych (tzw. zabiegów okołoimplantologicznych).

Aby wszczepić implant, konieczna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej, która zapewni dobrą jego stabilizację. Tej kości musi być odpowiednio dużo wokół implantu dla zapewnienia wystarczającego ukrwienia kości.    To warunek bezpiecznej i udanej implantacji. Brak odpowiedniego ukrwienia powoduje zanik kości i obnażanie implantu. 

Stosując implanty, musimy również brać pod uwagę późniejszą odbudowę protetyczną. To ona determinuje prawidłowe usytuowanie implantów w kości. Odbudowa protetyczna powinna też być właściwie usytuwana w zgryzie, tj. odpowiednio kontaktować się z zębami przeciwstawnymi.

Odpowiednia ilość kości

Zalety implantów

Z punktu widzenia lekarza dentysty niewątpliwą zaletą implantów jest fakt, że kość nie zanika tak szybko, jak w przypadku gdy braki zębowe pozostają w jamie ustnej bardzo długo. To jest bardzo ważne. Nie dochodzi tak szybko np. w przypadku żuchwy do powiększania się zatoki szczękowej, a efekcie do koniecznych później i trudnych zabiegów przygotowujących do implantacji. Nie dochodzi też w jamie ustnej do różnego rodzaju zaburzeń, nie powstają punkty urazowe w zgryzie. Bo trzeba wiedzieć - każdy ząb dąży do kontaktu z sąsiednim czy przeciwstawnym zębem i jeśli tego kontaktu nie ma - ząb zaczyna się  przesuwać, przechylać lub - jak to mówimy - "rosnąć", tworząc punkty urazowe w jamie ustnej. 

Niewątpliwym atutem leczenia implantologicznego jest też to, że nie trzeba szlifować sąsiednich zębów, co dla wielu Pacjentów jest bardzo ważne. Trudno się nie zgodzić. Jeśli nie ma takiej potrzeby, należy zachować zdrowe zęby. Na koniec pozostaje estetyka, bo to leczenie daje nam, obok komfortu i wygody użytkowania (a wiedzą to najlepiej Pacjenci użytkujący wcześniej protezy inne niż implanty) bardzo ładne efekty estetyczne. Planowanie cyfrowe umożliwia dziś nam lekarzom wraz z pracownią protetyczną zaplanowanie zabiegów implantoprotecznych przewidywalnie, bezpiecznie i bardzo efektownie pod względem estetyki właśnie.

Higiena jamy ustnej i wizyty kontrolne

O implanty dbamy jak o nasze własne zęby, a wręcz jeszcze bardziej. Czyli szczotujemy i bardzo ważne! systematycznie nitkujemy przestrzenie międzyzębowe. Wiele powikłań w leczeniu implantologicznym wynika z zaniedbań związanych z codzienną higieną jamy ustnej. Pacjenci zapominają również o niezbędnych w przypadku leczenia implantologicznego wizytach kontrolnych. Tylko dzięki nim lekarz może sprawdzić, czy w jamie ustnej nie ma żadnych zmian, na podstawie zdjecia rtg może również skontrolować czy kość zachowuje się prawidłowo i czy np. nie zanika, i w razie czego podjąć odpowiednie leczenie. Szczególnie u Pacjentów z grupy ryzyka (np. u tych palących papierosy) jest to bardzo ważne. Dlatego proszę pamiętać - cyliczna kontrola u stomatologa oraz wizyty higienizacyjne są tu niezbędne. 

Wróć
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu