Mosty czy implanty?

Przed podjęciem decyzji, jakie uzupełnienie zastosujemy, konieczna jest dokładna ocena warunków zaistniałych w jamie ustnej. Przeprowadzamy wywiad z Pacjentem w kierunku chorób ogólnoustrojowych lub używek, które mogą utrudnić przeprowadzenie wybranego zabiegu. Ten pierwszy krok - całościowa, rzetelna diagnostyka będzie podstawą dla lekarza, by zdecydować o dalszym leczeniu Pacjenta.

Wybór leczenia

Wybór leczenia

Po ekstrakcji zębów mamy kilka rozwiązań umożliwiających nam uzupełnienie braków w uzębieniu.

Możemy stosować uzupełnienia stałe: mosty adhezyjne, mosty tradycyjne, rekonstrukcje oparte na implantach. Czasami możemy zastosować leczenie ortodontyczne polegające na przesunięciu sąsiednich zębów w miejsce brakujących, ale nie zawsze jest to możliwe, ponieważ w leczeniu ortodontycznym dążymy do uzyskania symetrii łuku zębowego z uwzględnieniem linii pośrodkowej twarzy.

Przed podjęciem decyzji, jakie uzupełnienie zastosujemy, konieczna jest dokładna ocena warunków zaistniałych w jamie ustnej. Przeprowadzamy wywiad z Pacjentem w kierunku chorób ogólnoustrojowych lub używek, które mogą utrudnić przeprowadzenie wybranego sposobu leczenia, np. implantologicznego.

Pacjenci z grupy ryzyka. W przypadku leczenia implantologicznego, które wymaga ingerencji w tkankę kostną i tkankę miękką np. błonę śluzową wyrostka zębowego może to stanowić zbyt duże obciążenie dla organizmu u Pacjentów z grupy ryzyka. Są to osoby z chorobami: układu sercowo-naczyniowego (nadciśnienie, choroba niedokrwienna serca, zaburzenia rytmu serca, zapalenie osierdzia, niewydolność serca), Pacjenci objęci leczeniem przeciwzakrzepowym, Pacjenci po przeszczepieniu organów czy z chorobami układu oddechowego. 

Implanty a tkanki

Wyzwanie dla zabiegów implantologicznych stanowią pionowe ubytki tkanek (tkanki kostnej i tkanek miękkich). Dlatego przy tego typu leczeniu bardzo często wymagane jest zastosowania dodatkowych zabiegów chirurgicznych (tzw. zabiegów okołoimplantologicznych).

Aby wszczepić implant, konieczna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej, która zapewni dobrą jego stabilizację. Tej kości musi być odpowiednio dużo wokół implantu dla zapewnienia wystarczającego ukrwienia kości.    To warunek bezpiecznej i udanej implantacji. Brak odpowiedniego ukrwienia powoduje zanik kości i obnażanie implantu. 

Stosując implanty, musimy również brać pod uwagę późniejszą odbudowę protetyczną. To ona determinuje prawidłowe usytuowanie implantów w kości. Odbudowa protetyczna powinna też być właściwie usytuwana w zgryzie, tj. odpowiednio kontaktować się z zębami przeciwstawnymi. O tym, jak ważna jest rekonstrukcja zęba w kontekście kontaktu z innymi zębami pisałem już w artykule Co dalej po leczeniu kanałowym?.

Implanty a tkanki
Mosty tradycyjne

Mosty tradycyjne

Mosty tradycyjne w połączeniu z chirurgią rekonstrukcyjną wyrostka pozwalają osiągnąć doskonały wynik estetyczny. Jest to metoda przewidywalna, umożliwia uzyskanie dobrych wyników czynnościowych i dobrze prognozuje, jeżeli chodzi o czas użytkowania.

Trzeba jednak pamiętać, że rezygnacja z implantu na rzecz tradycyjnego mostu wiąże się z oszlifowaniem zębów sąsiadujących z ubytkiem zębowym. Dlatego przy tym rozwiązaniu lekarz musi przede wszystkim ocenić jakość funkcjonowania filarów mostu. W im w gorszym stanie są zęby filarowe, tym większe prawdopodobieństwo niepowodzenia zabiegu i tym bardziej korzystne będzie zastosowanie implantów.

Szlifując zęby pod most, musimy zredukować zdrowe tkanki zęba. Czasami to może doprowadzić do obumarcia zdrowych zębów i konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. Trzeba też wiedzieć, że oszlifowane zęby są niestety bardzo podatne na występowanie próchnicy brzeżnej (na zębach filarowych).

Jeśli Pacjent decyduje się na tradycyjny most, musi wiedzieć, że w miejscu, gdzie nie mamy zęba lub implantu - kość będzie zanikać. Gdy w późniejszym czasie zdecyduje się na leczenie implantologiczne - będzie to wymagało dodatkowych zabiegów odbudowujących kość.

Oba rozwiązania - zarówno implanty jak i tradycjne mosty - mają swoje wady i zalety. Rezultat leczenia to zawsze składowa dokładnej oceny warunków jamy ustnej oraz odpowiedniego przygotowania Pacjenta do zabiegów.   Nie bez znaczenia jest też postawa samego Pacjenta. Poprawna higiena jamy ustnej oraz systematyczne wizyty kontrolne to podstawa, by utrzymać efekty leczenia.

 

Wróć
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu