Poprawna higiena jamy ustnej. Cz. 1

Na domową higienę jamy ustnej składają się 3 główne elementy: nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, czyszczenie pozostałych powierzchni zębów oraz oczyszczanie języka. Jeśli chodzi o dobrą kolejność (którą notabene Pacjenci stosują bardzo rzadko) zaczynamy od nitkowania, potem czyścimy język, przepłukujemy jamę ustną wodą, by pozbyć się z niej resztek pokarmowych, i na końcu szczotkujemy zęby.

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych

Musimy pamiętać, że nitkowanie jest niezbędne. Włosie szczoteczki nie jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, a to tam zalegają resztki pokarmowe i zbiera się płytka nazębna.

Pamiętajmy, że próchnica to choroba bakteryjna, jeśli więc mamy takie ognisko bakterii na jednym zębie, to najpewniej za jakiś czas zarażony będzie drugi ząb. Bardzo często, szczególnie u osób dorosłych, ubytki próchnicowe zlokalizowane są właśnie pomiędzy zębami. Jeśli Pacjent ma wiele takich ubytków, jestem pewna, że nie nitkuje w ogóle, lub robi to niepoprawnie. Warto też wiedzieć, że Pacjenci z reguły w ogóle nie są świadomi, że takie ubytki mają, bo próchnica na stycznych, między dwoma zębami, jest zazwyczaj niewidoczna.

Jeśli chodzi o czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, tutaj najczęściej zalecamy nitkowanie. Tak naprawdę jednak to kwestia bardzo indywidualna. Jeżeli nasze zęby są ciasno ułożone, to w grę wchodzi tylko nitka, ewentualnie nitka na trzymadełku, która znacznie ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Jeżeli przestrzenie między zębami są duże, to zalecane jest używanie specjalnych szczoteczek międzyzębowych. Czasem jest tak, że nie wystarczy tylko jeden rozmiar i potrzebujemy kilku - do różnych miejsc w jamie ustnej. Dlatego warto taką szczoteczkę czy szczoteczki dobrać z lekarzem lub higienistką. Przy nitkowaniu zwróćmy też uwagę na samą nić. Na rynku dostępne są nitki woskowane, niewoskowane, z fluorem; mogą mieć też różne kolory, bo obok białych można też kupić nitki czarne, na których osad jest bardziej widoczny, przez co czyszczenie może być efektywniejsze.

Samo nitkowanie nie jest trudne, ale warto w gabinecie poprosić o pomoc higienistkę, by pokazała nam, jak to zrobić poprawnie. Wprowadzając nić w przestrzeń międzyzębową, starajmy się trzymać ją ułożoną w literę „U”. Pamiętajmy też, że należy oczyścić dwie powierzchnie zębów, czyli najpierw wkładamy nitkę, opierając ją o lewy ząb, i przesuwamy do góry, następnie wsuwamy nić raz jeszcze i opieramy ją o powierzchnię drugiego zęba i znów ciągniemy w górę. Nie bójmy się też nić wsunąć lekko pod dziąsło, aż do oporu, ale tak, by go nie zranić.

 Oczyszczanie języka

Na języku jest całe mnóstwo bakterii, więc poprawna pełna higiena jamy ustnej musi również obejmować - język. Tu rzecz nie jest skomplikowana, możemy użyć zwykłej szczoteczki do zębów czy specjalnej skrobaczki - te dwa rozwiązania wydają mi się najrozsądniejsze. Rynek oferuje też specjalne silikonowe nakładki na szczoteczki, ale po pierwsze, mają one małą powierzchnię, po drugie, są bardzo miękkie, więc bardziej nadają się do masowania niż  oczyszczania, dlatego efekty mogą być niewystarczające. Język oczyszczamy ruchem wymiatającym, rozpoczynając od jego nasady.

Szczotkowanie. Jak myć zęby poprawnie?

Niezbędne minimum to dwa razy dziennie przez ok. 2 minuty. Chcę podkreślić, że ten czas jest naprawdę tylko orientacyjny. To, ile myjemy zęby zależy m.in. od naszych manualnych umiejętności, staranności czyszczenia trudno dostępnych miejsc czy szczoteczki, której używamy (manualnej, elektrycznej czy sonicznej).

Jeśli na przykład całe życie myliśmy zęby źle, to chcąc nauczyć się poprawnej higieny jamy ustnej od nowa (wszyscy dobrze wiemy jak trudno jest przejść ze starych nawyków w nowe), to będzie to trwało nie 2 minuty,  a raczej 10. Na początku warto poprosić o pomoc higienistkę lub stomatologa. Lekarz po badaniu pomoże dobrać szczoteczkę, a higienistka krok po kroku pokaże, jak poprawnie szczotkować i nitkować zęby.

Szczotkowanie. Jak myć zęby poprawnie?

U dorosłych, którzy nie mają żadnych problemów np. z przyzębiem, zalecamy metodę wymiatania. Polega na tym, że przykładamy szczoteczkę pod kątem 45 stopni do zęba tuż przy linii dziąsła i wymiatamy, kierunek: od dziąsła do korony zęba. I taką czynność powtarzamy kilka razy w jednym miejscu. Powierzchnie żujące myjemy ruchami szorującymi, kierunek: przód tył. Przy zębach przednich również stosujemy metodę ruchów wymiatających.

Inaczej jest u dzieci, które manualnie nie są jeszcze tak sprawne jak osoby dorosłe. Tu zaleca się metodę okrężną („robimy kółeczka na zębach”); jest to po prostu dla maluchów łatwiejsze, a na etapie nauki szczotkowania metoda nie jest jeszcze taka ważna. Rodzice mogą rzecz jasna poprawić, na koniec stosując wymiatanie. Zresztą przypominam, że do ok. 8 roku życia zaleca się, by rodzice pomagali dzieciom w codziennej higienie jamy ustnej, bo z pewnością nie są jeszcze w stanie na tym etapie samodzielnie wyszczotkować zęby dokładnie.

Na koniec jeszcze raz zwrócę uwagę na czas szczotkowania. Badania pokazują, że Polacy przeznaczają na higienę jamy ustnej średnio od 44 do 46 sekund. Dlatego warto, nie tylko z uwagi na dzieci, zaopatrzyć się w specjalną klepsydrę czy włączyć stoper w telefonie, który zdyscyplinuje nas i pozwoli kontrolować czas przeznaczony na codzienne szczotkowanie. Polecam również na początek sprawdzić, ile czasu zajmuje nam faktyczne mycie zębów. Bez oszukiwania. ;)

 

Już niebawem 2. część artykułu dotyczącego poprawnej higieny jamy ustnej. Zaglądajcie na nasz blog.

Wróć
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu