Blog ekspertów

Mamy nadzieję, że nasze teksty będą dla Was drogowskazem w decyzjach dotyczących leczenia stomatologicznego. Dzielimy się wiedzą, odkłamujemy mity dotyczące stomatologii, dajemy Wam przykłady z przeprowadzonych zabiegów wśród naszych Pacjentów.

Zaplanuj zdrowy 2024 rok

Jeśli chcesz w tym roku zatroszczyć się o zdrowie, w tym szczególnie o stan swoich zębów, warto w noworocznych planach odnotować kontrolną wizytę u dentysty. Warto też zweryfikować swoje codzienne nawyki. O czym szczególnie należy pamiętać, by zadbać o zdrowy uśmiech w nowym roku? 

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 18 grudnia 2023
Profilaktyka Zdrowie
Leczenie chorób przyzębia. Periodontologia w Karp med

Krwawiące lub zaczerwienione dziąsła, obrzęki czy nieprzyjemny zapach z ust to informacja, że stan naszego przyzębia nie jest w dobrej kondycji. Zasadnicze znaczenie dla lekarza i podjętego przez niego leczenia ma fakt czy chorują nasze dziąsła czy już przyzębie.

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 21 września 2023
Profilaktyka Zdrowie
Czyszczenie implantów zębów - co należy wiedzieć?

Osoby, które z różnych przyczyn straciły część uzębienia, coraz częściej decydują się na wszczepienie implantów zębowych. Ich zaletą jest brak ruchomych elementów, a Pacjenci doceniają je również za to, że prezentują się równie dobrze, co naturalne zęby. Należy jednak pamiętać, że aby cieszyć się pięknym uśmiechem, trzeba dbać o ich higienę. Jak to zrobić? Co muszą wiedzieć osoby decydujące się na implanty?

Data publikacji: 18 maja 2023
Profilaktyka
Puls Jaworzna. Artykuł: Zdrowie zaczyna się...

"My dentyści najczęściej mówimy, że dobra szczotka to ta regularnie używana. Rynek proponuje nam mnóstwo rozwiązań w tym zakresie. Zarówno szczoteczki manualne, elektryczne czy soniczne sprawdzają się dobrze. Po prostu używajmy ich systematycznie i poprawnie". Jak zadbać na co dzień o zdrowie jamy ustnej odpowiada lek. stom. Tadeusz Karp.

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 15 listopada 2022
Profilaktyka Zdrowie
Zęby mądrości. Cz. 2. Przygotowanie do zabiegu, przeciwskazania

Na przebieg ekstracji ósemek może mieć wpływ wiele czynników, m.in. choroby ogólnoustrojowe, zażywane leki czy ciąża. Dlatego zanim lekarz podejmie decyzje o zabiegu, musi uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące zdrowia pacjenta, by móc go odpowiednio przygotować lub, jak w przypadku niektórych leków, wybrać odpowiedni środek znieczulający. 

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 02 sierpnia 2022
Profilaktyka Chirurgia Zdrowie
Poprawna higiena jamy ustnej. Cz. 2

Zdarza się, że do gabinetu przychodzą Pacjenci, narzekając, że ich pasta np. na nadwrażliwe zęby „nie działa”. Pytam wtedy, czy Pacjent płucze usta przed czy po szczotkowaniu. Pasta „nie działa”, bo zostaje po prostu wypłukana, zanim może cokolwiek dobrego zrobić. Warto też pamiętać, żeby nie używać pasty zbyt dużo. 1-2 cm na szczoteczce w zupełności wystarczy, by dobrze oczyścić zęby. Raczej postawmy na jakość mycia, a nie ilość pasty na szczoteczce.

Autor: lek. dent. Iwona Gurgul
Data publikacji: 30 czerwca 2022
Profilaktyka Zdrowie
Zęby mądrości. Cz. 1

Trzecie zęby trzonowe, ósemki czy - jak mówimy potocznie - zęby mądrości (pojawiają się zazwyczaj po 18. roku życia, stąd ich nazwa) mogą sprawiać problemy. Usuwamy je, gdy są dotknięte chorobą i nie ma możliwości ich zachowania; gdy mają negatywny wpływ na otoczenie, np.: ich nieprawidłowe ustawienie utrudnia oczyszczanie sąsiednich zębów z resztek pokarmu, jeżeli zaburzają prawidłowy zgryz, są nieprzydatne czynnościowo, nie wyrzynają się prawidłowo i mogą stać się źródłem powikłań. 

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 30 kwietnia 2022
Profilaktyka Zdrowie
Poprawna higiena jamy ustnej. Cz. 1

Na domową higienę jamy ustnej składają się 3 główne elementy: nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, czyszczenie pozostałych powierzchni zębów oraz oczyszczanie języka. Jeśli chodzi o dobrą kolejność (którą notabene Pacjenci stosują bardzo rzadko) zaczynamy od nitkowania, potem czyścimy język, przepłukujemy jamę ustną wodą, by pozbyć się z niej resztek pokarmowych, i na końcu szczotkujemy zęby.

Autor: lek. dent. Iwona Gurgul
Data publikacji: 21 marca 2022
Profilaktyka Zdrowie
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu