Przeciwskazania do leczenia kanałowego

Zawsze powtarzam, że jeżeli tylko jest to możliwe, należy ratować chory ząb. W ogromnej liczbie przypadków przeprowadzone przeze mnie leczenie kanałowe umożliwiło moim pacjentom zachować własny ząb/ zęby, a prawidłowa, szczelna odbudowa pozwoliła odzyskać zarówno ich funkcję, jak i estetyczny wygląd. Niestety nie zawsze i nie w każdym przypadku leczenie endodontyczne jest zalecane, a zdarza się, że jest zwyczajnie niemożliwe.

Poprawna higiena jamy ustnej

Poprawna higiena jamy ustnej

Większość przeciwskazań do leczenia kanałowego ma charakter miejscowy i stanowi najczęściej wskazanie do ekstrakcji, tj. usunięcia zęba.

Na samym początku chce zwrócić uwagę, że zła higiena jamy ustnej może być przeciwskazaniem do leczenia kanałowego, a powody są niestety dość prozaiczne. Jeśli pacjent w długim okresie czasu nie dba o swoje zęby, nie szczotkuje ich prawidłowo, nie nitkuje, ma dużą liczbę ubytków, krwawiące dziąsła, a stan jego przyzębia jest nieprawidłowy (z powodu dużej ilości płytki i kamienia nazębnego) to budzi moją dużą wątpliwość czy taki ząb - mimo leczenia - przetrwa dłużej.

Uczulam, poprawna, rzetelna higiena jamy ustnej to klucz w przypadku zabiegów endodontycznych.

Wskazania do ekstrakcji

Przeciwskazania do leczenia kanałowego stanowi również niewystarczająca ilość tkanek przyzębia, np. występowanie głębokich kieszonek patologicznych, duży stopień rozchwiania czy widoczna furkacja zębów wielokorzeniowych. Furkacja to anatomiczna przestrzeń międzykorzeniowa występująca u podstawy rozwidlenia korzeni. Przy zdrowych zębach jest niewidoczna (zabudowana tkanką kostną), a jej odsłonięcie powstaje w wyniku właśnie chorób przyzębia.

Również niekorzystny stosunek długości korony do korzenia będzie przeciwskazaniem do leczenia kanałowego, np. jeśli korzeń oparty jest na kości tylko w części wierzchołkowej. Jeśli jednak ruchomość badanego zęba jest niewiele większa niż fizjologiczna, można warunkowo go zachować, ale pacjent musi zdawać sobie sprawę, że leczenie w tym wypadku jest obarczone ryzykiem. Jeśli próchnica obejmuje korzeń lub furkację,  a także gdy nastąpiło pionowe pękniecie korzenia - ząb kwalifikuje się niestety już tylko do usunięcia. W przypadku dużych zmian okołowierzchołkowych, które po prawidłowym leczeniu kanałowym, w okresie 12 miesięcy się nie goją, to również jest wskazaniem do ekstrakcji.

Leczenie możliwe, choć wymagające

Wbrew opinii wielu pacjentów - w sytuacji, gdy w kanałach pozostały złamane narzędzia, leczenie endodontyczne jest możliwe. Takie narzędzie można usunąć pod kontrolą mikroskopu, a później skutecznie przeprowadzić zabieg. Odbudowy protetyczne, tj. korony, wkłady lane z włókna szklanego również nie stanowią przeszkód w leczeniu, wymagają jednak dużej wprawy lekarza-dentysty. To samo dotyczy skomplikowanej anatomii zęba i kanałów - leczenie jest możliwe, ale musi je przeprowadzać stomatolog o dużym doświadczeniu w tego typu zabiegach.

Wróć
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu