Puls Jaworzna. Artykuł: Zdrowie zaczyna się...

"My dentyści najczęściej mówimy, że dobra szczotka to ta regularnie używana. Rynek proponuje nam mnóstwo rozwiązań w tym zakresie. Zarówno szczoteczki manualne, elektryczne czy soniczne sprawdzają się dobrze. Po prostu używajmy ich systematycznie i poprawnie". Jak zadbać na co dzień o zdrowie jamy ustnej odpowiada lek. stom. Tadeusz Karp.

  1. O czym na co dzień powinniśmy pamiętać, by zadbać o higienę jamy ustnej?

Przede wszystkim trzeba zęby myć systematycznie, minimum dwa razy dziennie, a w wersji idealnej po każdym posiłku. Wielu pacjentów myje też zęby niedokładnie. Nagminnie niedoczyszczane są trzonowce (siódemki, ósemki), pomijane jest również nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, a to absolutna podstawa, bo szczoteczka nie jest w stanie do tych przestrzeni dotrzeć. To właśnie u pacjentów, którzy nie nitują zębów, najczęściej pojawia się próchnica na stycznych. A to duży kłopot, bo trudno ją dostrzec. Nierzadko dopiero ból daje nam sygnał, że coś niedobrego dzieje się w naszej jamie ustnej, a wtedy proces próchnicowy może być już mocno zaawansowany.

Szczególnie ważna jest wieczorna higiena jamy ustnej, bo w nocy nasze zęby się regenerują. Dlatego zadbajmy, by przed snem były one poprawnie wyszczotkowane, a przestrzenie międzyzębowe dokładnie wynitkowane. Nie zapominajmy też o codziennym oczyszczaniu języka, bo przecież na nim również zbierają się bakterie, które należy usunąć. Tę absolutną podstawę powinna zamykać cykliczna kontrolna wizyta u stomatologa, która da nam pewność, że nasze zęby są zdrowe, a higiena jamy ustnej - poprawna.

 

  1. Po jaką szczoteczkę do zębów czy pastę powinniśmy sięgnąć?

My dentyści najczęściej mówimy, że dobra szczotka to ta regularnie używana. Rynek proponuje nam mnóstwo rozwiązań w tym zakresie. Zarówno szczoteczki manualne, elektryczne czy soniczne sprawdzają się dobrze. Po prostu używajmy ich systematycznie i poprawnie. Te elektryczne czy soniczne mogą dobrze spełniać swą rolę np. u starszych dzieci, które często nie doczyszczają zębów. Młodzi ludzie najczęściej lubią elektroniczne gadżety, więc być może będzie to dla nich większa motywacja do regularnej i rzetelnej higieny jamy ustnej. Nie dajmy się jednak zwieść, że kolorowa soniczna szczoteczka to gwarancja zdrowych zębów. Zwykła manualna w zupełności wystarczy. Warto jednak wybierać te średnio miękkie tak, by nie narażać dziąseł na niepotrzebne podrażnienia. W przypadku dzieci zwróciłbym też uwagę, by szczotki były odpowiednie do wieku, czyli nie kupujemy maluchom szczoteczek zbyt dużych, bo mała buzia wymaga mniejszej szczoteczki. Pamiętajmy też, że dzieci wymagają pomocy rodzica przy codziennym szczotkowaniu do minimum 8 roku życia.

Przy wyborze pasty zwróciłbym uwagę, by sięgać po te z fluorem. Wielu pacjentów pyta mnie o pasty ekologiczne czy te dla zębów z nadwrażliwością, i obawia się właśnie fluoru. Po pierwsze, flour bardzo dobrze robi naszym zębom, chroniąc je przed próchnicą. Potwierdzają to liczne badania. Po drugie, jego zawartość w paście jest zupełnie bezpieczna. Jeśli mamy wątpliwości co do wyboru pasty, warto skonsultować się z dentystą, który po badaniu doradzi, którą będzie odpowiednia.

Codzienną higienę jamy ustnej uzupełniłbym o płukanki do ust, zwłaszcza w sytuacji gdy z jakichś powodów nie możemy po posiłku wyszczotkować zębów.

lek.stom Tadeusz Karp

 

Artykuł ukazał się w "Puls Jaworzna" / 11.2022

Wróć
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu