Leczenie chorób przyzębia. Periodontologia w Karp med

Krwawiące lub zaczerwienione dziąsła, obrzęki czy nieprzyjemny zapach z ust to informacja, że stan naszego przyzębia nie jest w dobrej kondycji. Zasadnicze znaczenie dla lekarza i podjętego przez niego leczenia ma fakt czy chorują nasze dziąsła czy już przyzębie.

Trzeba wiedzieć, że stan zapalny w przypadku dziąseł jest odwracalny, w przypadku chorób przyzębia niestety już nie. Dobra wiadomość jest taka, że dzięki leczeniu i skrupulatnej higienie jamy ustnej można ten proces wyhamować/spowolnić, a w przypadku wczesnego zapalenia dziąseł - całkowicie wyleczyć.

Jako stomatolog nie powiem nic nowego. Choroby dziąseł i choroby przyzębia wynikają przede wszystkim ze złej higieny jamy ustnej. Odkładająca się na zębach płytka bakteryjna to najczęstszy powód chorób periodontologicznch. Może się oczywiście zdarzyć, że problemy z przyzębiem wynikają z uwarunkowań genetycznych. Jeśli w naszej rodzinie zdarzyło się, ze ktoś z tego właśnie powodu stracił zęby - nasza uwaga powinna być wyostrzona, a kontrole u stomatologa częstsze. Na choroby przyzębia może mieć też wpływ m.in. cukrzyca, palenie papierosów, choroby ogólnoustrojowe, a także przyjmowane leki. Faktem jest jednak, że 90 proc. pacjentów zgłaszających problem z dziąsłami najczęściej ma również kłopot z poprawną higieną jamy ustnej. Jeśli to się pogłębia, zapalenie dziąseł może przekształcić się w zapalenie przyzębia (potocznie nazywanym paradontozą), które nie tylko są dużo trudniejsze w leczeniu, ale przede wszystkim w ich wyniku może dojść do rozchwiania i w konsekwencji utraty zębów.

Periodontologia w Karp Med

Periodontologia w Karp Med

Leczeniem chorób przyzębia i błon śluzowych zajmuje się lekarz periodontolog. Przyzębie to wszystkie tkanki zarówno twarde jak i miękkie, które otaczają ząb i trzymają go w zębodole. Do przyzębia zaliczamy dziąsło, okostną, ozębną, cement korzeniowy oraz kość wyrostka zębodołowego. Zadaniem przyzębia jest ochrona zębów przed wnikaniem zakażenia z zainfekowanego kanału korzeniowego lub kieszonki dziąsłowej. Dlatego dla mnie jako lekarza jest ważne, czy chorują dziąsła, czy zapaleniem objęte jest również przyzębie.

W przypadku zapalenia dziąseł, jeśli wprowadzimy odpowiednie środki higieny, lekarz usunie złogi twarde, będziemy też cyklicznie kontrolować stan jamy ustnej w gabinecie, najprawdopodobniej ich stan wróci do normy. Zaznaczę jeszcze - naprawdę trzeba pamiętać o cyklicznej higienizacji u dentysty. Przynajmniej raz w roku powinniśmy usuwać kamień i osady w gabinecie, bo w przypadku np. złogów twardych zwykła domowa higiena jamy ustnej nie wystarczy. Szczoteczka z kamieniem sobie nie poradzi.

Leczenie chorób przyzębia

Jeśli zapalenie dziąsła przekształci się w zapalenie przyzębia sprawa jest bardziej skomplikowana, ale jak wcześniej zostało już zaznaczone, można ten stan wyhamować utrzymując go pod kontrolą. Leczenie przebiega w trzech etapach. Pierwszy - higienizacja oraz poprawa higieny jamy ustnej w domu. Lekarz instruuje pacjenta jak tę higienę poprawić oraz cyklicznie kontroluje rzecz w gabinecie. Drugi etap to faza korekcyjna - to zespół zabiegów periodontologicznych, m.in. usuwanie złogów nazębnych znajdujących się pod dziąsłami, polerowanie powierzchni korzeni czy zabiegi chirurgiczne – tu leczenie przebiega według ścisłych procedur i przede wszystkim związane jest z indywidualnym przypadkiem danego pacjenta. Trzeci etap to faza podtrzymująca - systematyczne kontrole, cykliczna higienizacja wsparta codzienną poprawną higieną jamy ustnej w domu, tak by przyzębie nie wróciło do stanu przed leczeniem.

Jak zadbać o dziąsła i przyzębie?

Jeśli chodzi o profilaktykę - obok poprawnego szczotkowania zębów należy pamiętać o oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych za pomocą nici dentystycznej, stosowaniu płukanek do ust, zwłaszcza w sytuacjach, gdy po posiłku nie możemy wyszczotkować zębów. Nie bez znaczenia jest też szczoteczka - ta zbyt twarda może podrażniać dziąsła, dlatego warto zaopatrzyć się w szczotkę o średniej twardości włosia, a także nie szczotkować zębów zbyt mocno. Polecam również używanie past z dodatkiem chlorheksydyny, zwłaszcza osobom ze skłonnością do zapalenia dziąseł, bo ma ona działanie antybakteryjne. Nie zapominajmy też o oczyszczaniu języka, bo osadzające się na nim bakterie mogą mieć wpływ na stan naszego przyzębia.

Nie bagatelizuj tych objawów

Nie bagatelizuj tych objawów

Stan zapalny dziąsła może rozwinąć się bardzo szybko. Jeśli masz któreś z poniższych objawów, nie zwlekaj, tylko niezwłocznie umów się do gabinetu stomatologicznego.

  • zaczerwienione, obrzęknięte, bolące dziąsła,
  • krwawiące dziąsła,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • charakterystyczny posmak w ustach,
  • odsłonięcie się szyjek zębowych (cofnięte dziąsła),
  • nadwrażliwość na ciepło, zimno, dotyk,
  • ropna wydzielina na granicy ząb- dziąsło,
  • ruchomość zębów.
Wróć
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu