Z czego zrobiony jest implant zęba?

Implanty zębowe pozwalają szybko uzupełnić ubytki w uzębieniu, które dla wielu osób są prawdziwym kompleksem. Takie elementy powstają z materiałów idealnie imitujących prawdziwe szkliwo. Jakie surowce wykorzystuje się do produkcji implantów zębowych? Z czego składają się elementy wypełniające ubytki w uzębieniu?

Budowa implanta zębowego

Implanty zębowe składają się z kilku elementów, które pozwalają na stabilne zamocowanie ich w dziąsłach. Do najważniejszych części takich produktów można zaliczyć:

  • implant wewnątrzkostny,
  • łącznik protetyczny,
  • korona protetyczna.

Bardzo ważny jest element znajdujący się w kości szczęki. Jest on zaprojektowany w taki sposób, by mógł zrosnąć się z ludzkimi tkankami. Implanty mogą różnić się dokładną formą części wewnątrzkostnej – zazwyczaj mają gwintowaną powierzchnię lub w kształt cylindrów.

Materiały używane do produkcji implantów

Implanty składają się z kilku części, które pełnią nieco inne funkcje. Z tego powodu takie produkty powstają z różnych materiałów. Najczęściej jest to tytan, stopy tytanu, tantal, tlenek aluminium, porcelana i cyrkon. Elementy widoczne ponad dziąsłami, które mają imitować prawdziwe zęby, powstają z podbudowy cyrkonowej. Są pełnoceramiczne lub kompozytowe.

Kolor koron jest dobierany do pozostałych zębów pacjenta. Dzięki temu implanty nie wyróżniają się na tle uzębienia, nawet jeśli znajdują się z przodu.

Tytan używany w konstrukcji utrzymującej implant zębowy w odpowiednim miejscu jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i działanie korozji. Organizm traktuje go obojętnie, dzięki czemu metal ten jest powszechnie wykorzystywany do produkcji elementów wszczepianych w ludzkie ciało. Zdarza się, że element wewnątrzkostny jest delikatnie widoczny przez cienkie dziąsła, ze względu na dość ciemny kolor tytanu.

Wróć
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu