Zaplanuj zdrowy 2024 rok

Jeśli chcesz w tym roku zatroszczyć się o zdrowie, w tym szczególnie o stan swoich zębów, warto w noworocznych planach odnotować kontrolną wizytę u dentysty. Warto też zweryfikować swoje codzienne nawyki. O czym szczególnie należy pamiętać, by zadbać o zdrowy uśmiech w nowym roku? 

Planowanie dobra rzecz

Planowanie dobra rzecz

Zacznę od tego, że mam szczególny stosunek do planowania. Prowadząc gabinet, jestem przyzwyczajony, że wszystko muszę mieć zaplanowane odpowiednio wcześniej, tego wymaga ode mnie specyfika zawodu lekarza. Przyznaję też, że lubię być po prostu przygotowany, zarówno w pracy jak i w życiu prywatnym, więc od lat planuję z wyprzedzeniem remonty, urlopy, również swoje własne wizyty u lekarza. 

Planowanie leczenia stomatologicznego zwłaszcza kompleksowego ma niebagatelne znaczenie dla jego przebiegu i ostatecznego efektu. Planując, wiele rzeczy jesteśmy w stanie przewidzieć lub zmienić, jeśli sytuacja tego wymaga. To też duży komfort dla Pacjenta, który wie, jaki będzie kolejny krok, jaki zabieg go czeka i dlaczego. 

Jestem przekonany, że warto planować wcześniej, zwłaszcza tak ważne rzeczy jak zdrowie.

Na zdrowy początek

Jeśli miałbym doradzić coś moim Pacjentom, w pierwszej kolejności zajrzałbym do łazienki i sprawdził stan szczoteczek do zębów. Jeśli mamy je dłużej niż kilka miesięcy, trzeba szczotki wymienić. A już szczególnie jeśli któryś z domowników był chory, wtedy wymiana jest niezbędna. Pamiętajmy, że bakterie i wirusy, które osiadły tam w trakcie infekcji, nadal są na naszej szczoteczce. W trakcie zakupów warto też, oprócz nowych szczoteczek, zaopatrzyć się w nici dentystyczne, płyn do higieny jamy ustnej i jeśli nie używaliśmy ich wcześniej, być może nowy rok to dobry czas, by zacząć. Higiena jamy ustnej znacząco się dzięki temu poprawi. Druga rzecz to kontrolne wizyty u dentysty, które zaleca się minimum raz w roku, a najlepiej częściej. Jeśli nasza ostatnia wizyta w gabinecie była dawno, warto odnotować ją swoim planie na nowy rok w pierwszej kolejności. Jeśli dentysta nie kojarzy nam się zbyt przyjemnie lub zwyczajnie się boimy, pamiętajmy, że zanim rozpoczniemy leczenie, możemy umówić się najpierw na rozmowę z lekarzem. Taka wizyta konsultacyjna wielu pacjentom ułatwia powrót do leczenia.

Codzienne nawyki

Warto też zweryfikować swoje codzienne nawyki, sprawdzić np. jak długo my czy nasze dzieci myjemy zęby – zazwyczaj jest to dużo krócej niż nam się wydaje. Zaleca się, by szczotkowanie trwało kilka minut, ale ważne jest przede wszystkim rzetelność, czas ma tu drugorzędne znaczenie. W ciągu minuty czy dwóch raczej nie uda nam się porządnie wyczyścić zębów, wynitkować przestrzeni międzyzębowych, oczyścić języka. No i warto przyjrzeć się samej technice szczotkowania – sprawdzić np. czy nasze dziąsła tuż po, nie są zaczerwienione. Jeśli są, to oznaka, że najprawdopodobniej szczotkujemy zbyt mocno lub nasza szczotka jest zbyt twarda. Może też występuje stan zapalny dziąseł, a to już powód, by iść do dentysty. Jeśli nie wiemy, jak poprawnie szczotkować zęby, prawie każdy gabinet oferuje swoim pacjentom podczas wizyty instruktaż poprawnej higieny jamy ustnej. Higienistka lub lekarz stomatolog pokaże krok po kroku jaka technika jest najlepsza, dobierze odpowiednią szczoteczkę czy inne zalecane akcesoria.

Warto też odświeżyć swoją wiedzę na temat dobrych praktyk związanych z myciem zębów - np. duża część pacjentów płucze zęby wodą tuż po wyszczotkowaniu, usuwając w ten sposób resztki pasty. Zaleca się jednak, by tego nie robić, tak, by działanie pasty było dłuższe. Lub drugi przykład. Rano pierwsze swoje kroki kierujemy do łazienki, myjemy zęby i dopiero potem jemy śniadanie, a powinno być odwrotnie. Najpierw posiłek, a po nim szczotkowanie zębów.

Życzę Państwu dobrego, zdrowego nowego roku! 

 

Zdrowy rok 2024. O tym pamiętaj!

  • Zaplanuj wizytę u dentysty, najlepiej na początek nowego roku.
  • Jeśli Twoja wizyta była bardzo dawno, umów się najpierw na wizytę konsultacyjną.
  • Kup nowe szczoteczki do zębów dla wszystkich domowników.
  • Jesli nie używasz nici dentystycznej i płukanki, dołącz je do listy swoich zakupów.
  • Nie płucz już ust wodą po wyszczotkowaniu zębów.
  • Jeśli rano jesz śniadanie w domu, pamiętaj, najpierw posiłek, potem mycie zębów.
  • Jeśli masz wątpliwość, czy Twoje szczotkowanie jest poprawne, umów się na wizytę do gabinetu. Higienistka lub lekarz pokażą Ci, jak robić to poprawnie.
Zdrowy rok 2024. O tym pamiętaj!
Wróć
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu