Blog ekspertów

Mamy nadzieję, że nasze teksty będą dla Was drogowskazem w decyzjach dotyczących leczenia stomatologicznego. Dzielimy się wiedzą, odkłamujemy mity dotyczące stomatologii, dajemy Wam przykłady z przeprowadzonych zabiegów wśród naszych Pacjentów.

Leczenie chorób przyzębia. Periodontologia w Karp med

Krwawiące lub zaczerwienione dziąsła, obrzęki czy nieprzyjemny zapach z ust to informacja, że stan naszego przyzębia nie jest w dobrej kondycji. Zasadnicze znaczenie dla lekarza i podjętego przez niego leczenia ma fakt czy chorują nasze dziąsła czy już przyzębie.

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 21 września 2023
Profilaktyka Zdrowie
Przeciwskazania do leczenia kanałowego

Zawsze powtarzam, że jeżeli tylko jest to możliwe, należy ratować chory ząb. W ogromnej liczbie przypadków przeprowadzone przeze mnie leczenie kanałowe umożliwiło moim pacjentom zachować własny ząb/ zęby, a prawidłowa, szczelna odbudowa pozwoliła odzyskać zarówno ich funkcję, jak i estetyczny wygląd. Niestety nie zawsze i nie w każdym przypadku leczenie endodontyczne jest zalecane, a zdarza się, że jest zwyczajnie niemożliwe.

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 15 maja 2023
Endodoncja Zdrowie
Diagnostyka w leczeniu kanałowym

Diagnostyka w leczeniu kanałowym jest podstawą. Piszę ten artykuł, bo chcę zwrócić uwagę na bardzo ważne jej części, tj. wywiad, badanie, a także samo przygotowanie pacjenta przed wizytą. Liczę też na to, że ten artykuł sprawi, że pacjenci częściej zaczną odwiedzać gabinet profilaktycznie, dużo wcześniej niż dopiero wtedy, gdy pojawi się ból. Jeśli czytają Państwo ten artykuł, warto się nad nim pochylić, ponieważ wiedza w nim zawarta może również sprawić, że samo leczenie będzie skuteczniejsze i bardziej komfortowe.

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 03 kwietnia 2023
Endodoncja Zdrowie
Bonding. Korekta estetyczna

Bonding to korekta estetyczna zalecana tym Pacjentom, którzy chcą poprawić wygląd swojego uśmiechu, mając zdrowe zęby i doskonałą dyscyplinę w codziennej higienie jamy ustnej. Warto to podkreślić na początku, bo wiele mitów narosło ostatnio wokół tego rozwiązania.

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 10 lutego 2023
Estetyka Zdrowie
Braki zębowe. Leczenie implantologiczne

Aby wszczepić implant, konieczna jest odpowiednia ilość tkanki kostnej, która zapewni jego dobrą stabilizację. Kości musi być odpowiednio dużo wokół implantu dla zapewnienia wystarczającego jej ukrwienia. To warunek bezpiecznej i udanej implantacji. 

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 20 grudnia 2022
Chirurgia Implantologia Zdrowie
Puls Jaworzna. Artykuł: Zdrowie zaczyna się...

"My dentyści najczęściej mówimy, że dobra szczotka to ta regularnie używana. Rynek proponuje nam mnóstwo rozwiązań w tym zakresie. Zarówno szczoteczki manualne, elektryczne czy soniczne sprawdzają się dobrze. Po prostu używajmy ich systematycznie i poprawnie". Jak zadbać na co dzień o zdrowie jamy ustnej odpowiada lek. stom. Tadeusz Karp.

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 15 listopada 2022
Profilaktyka Zdrowie
Technologie wspierające leczenie

Stomatologia jak i inne dziedziny medycyny rozwijają się dziś niezwykle szybko. Z perspektywy lekarza-dentysty, który swoją pracę wykonuje już od wielu lat, mam możliwość obserwowania jak zmieniały się sprzęt, narzędzia, materiały, a tym samym możliwości leczenia Pacjentów. Nowoczesne technologie zasadniczo ułatwiają nam dziś przeprowadzanie zabiegów, o których nie moglibyśmy nawet pomarzyć jeszcze kilka lat temu. To niezwykle budujące.

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 05 września 2022
Zdrowie
Zęby mądrości. Cz. 2. Przygotowanie do zabiegu, przeciwskazania

Na przebieg ekstracji ósemek może mieć wpływ wiele czynników, m.in. choroby ogólnoustrojowe, zażywane leki czy ciąża. Dlatego zanim lekarz podejmie decyzje o zabiegu, musi uzyskać wszystkie niezbędne informacje dotyczące zdrowia pacjenta, by móc go odpowiednio przygotować lub, jak w przypadku niektórych leków, wybrać odpowiedni środek znieczulający. 

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 02 sierpnia 2022
Profilaktyka Chirurgia Zdrowie
Poprawna higiena jamy ustnej. Cz. 2

Zdarza się, że do gabinetu przychodzą Pacjenci, narzekając, że ich pasta np. na nadwrażliwe zęby „nie działa”. Pytam wtedy, czy Pacjent płucze usta przed czy po szczotkowaniu. Pasta „nie działa”, bo zostaje po prostu wypłukana, zanim może cokolwiek dobrego zrobić. Warto też pamiętać, żeby nie używać pasty zbyt dużo. 1-2 cm na szczoteczce w zupełności wystarczy, by dobrze oczyścić zęby. Raczej postawmy na jakość mycia, a nie ilość pasty na szczoteczce.

Autor: lek. dent. Iwona Gurgul
Data publikacji: 30 czerwca 2022
Profilaktyka Zdrowie
Zęby mądrości. Cz. 1

Trzecie zęby trzonowe, ósemki czy - jak mówimy potocznie - zęby mądrości (pojawiają się zazwyczaj po 18. roku życia, stąd ich nazwa) mogą sprawiać problemy. Usuwamy je, gdy są dotknięte chorobą i nie ma możliwości ich zachowania; gdy mają negatywny wpływ na otoczenie, np.: ich nieprawidłowe ustawienie utrudnia oczyszczanie sąsiednich zębów z resztek pokarmu, jeżeli zaburzają prawidłowy zgryz, są nieprzydatne czynnościowo, nie wyrzynają się prawidłowo i mogą stać się źródłem powikłań. 

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 30 kwietnia 2022
Profilaktyka Zdrowie
Poprawna higiena jamy ustnej. Cz. 1

Na domową higienę jamy ustnej składają się 3 główne elementy: nitkowanie przestrzeni międzyzębowych, czyszczenie pozostałych powierzchni zębów oraz oczyszczanie języka. Jeśli chodzi o dobrą kolejność (którą notabene Pacjenci stosują bardzo rzadko) zaczynamy od nitkowania, potem czyścimy język, przepłukujemy jamę ustną wodą, by pozbyć się z niej resztek pokarmowych, i na końcu szczotkujemy zęby.

Autor: lek. dent. Iwona Gurgul
Data publikacji: 21 marca 2022
Profilaktyka Zdrowie
Słowo wstępu

Od wielu miesięcy noszę się z zamiarem stworzenia miejsca, w którym moglibyśmy - zespół lekarzy Karp Med - mieć stały kontakt z naszymi Pacjentami. W gabinecie od zawsze pojawiało się wiele pytań dotyczących leczenia i stomatologii w ogóle, i tam, gdzie możemy, rzecz jasna, odpowiadamy Pacjentom na bieżąco. Nie zawsze jednak podczas zabiegów jest na to czas.

Autor: lek. stom. Tadeusz Karp
Data publikacji: 03 grudnia 2021
Zdrowie
Umów się na konsultację

Leczenie stomatologiczne warto rozpocząć od wizyty konsultacyjnej, na której wraz z lekarzem omówią Państwo najlepsze możliwe rozwiązania w naszym gabinecie. W razie konieczności zlecimy wykonanie odpowiednich zdjęć i przeprowadzenie dodatkowych badań. Wiele z nich możemy zrealizować w naszym centrum stomatologicznym w Jaworznie.

+48 32 753 18 78

Telefon
Zadzwoń
do nas
Lokalizacja
Pokaż trasę
dojazdu